Your Perfect Assignment is Just a Click Away

Starting at $8.00 per Page

100% Original, Plagiarism Free, Customized to Your instructions!

glass
pen
clip
papers
heaphones

Assignment 1: ABC Manufacturing Co. reported the following production costs for the 12 months January through December.

Assignment 1: ABC Manufacturing Co. reported the following production costs for the 12 months January through December.

Assignment 1

ABC Manufacturing Co. reported the following production costs for the 12 months January through December.

Table 1

MonthTotal production costsUnits producedJanuary$450,000350February290,000220March490,000330April525,000390May550,000410June325,000240July450,000290August450,000320September525,000380October240,000150November710,000450December500,000350

Perform the following:

  • Perform a regression analysis using Excel.
  • Using the results from the regression analysis, use the cost equation in the form
    Y = f + vX.
  • Assume that ABC Manufacturing Co. will produce 450 units next month. Calculate total production costs for the month using the regression analysis method.
  • Using the data in Table 1, use the high-low method to calculate total production costs. Assume that ABC Manufacturing will produce 400 units.
  • Using the data in Table 1, use the scatterplot method to calculate total production costs. Assume that ABC Manufacturing will produce 500 units.

assignment 2

Gonzalez Tortilla Corporation produces tortillas in large batches and uses a process costing system. Three departments—Mixing, Rolling, and Packaging—are involved in the production process. Gonzalez Tortilla has the following transactions:

  1. Direct materials totaling $25,000—$7,500 for the Mixing department, $6,250 for the Rolling department, and $11,250 for the Packaging department—are requisitioned and placed in production.
  2. Each production department incurs the following direct labor costs (wages payable):

Mixing$3,125Rolling$5,750Packaging$2,750

  1. Manufacturing overhead costs are applied to each department as follows:

Mixing$12,500Rolling$8,750Packaging$9,375

  1. Products with a cost of $6,875 are transferred from the Mixing department to the Rolling department.
  2. Products with a cost of $8,000 are transferred from the Rolling department to the Packaging department.
  3. Products with a cost of $11,375 are completed and transferred from the Packaging department to the finished goods warehouse.
  4. Products with a cost of $10,375 are sold to customers.

Perform the following steps for each transaction:

  1. Prepare a journal entry to record the transaction.
  2. Summarize the flow of costs through T-accounts. Use the format presented in Figure 4.2, “Flow of Product Costs in a Process Costing System” (no need to include T-accounts for raw materials inventory, wages payable, or manufacturing overhead). Assume that there are no beginning balances in the work-in-process inventory, finished goods inventory, and cost of goods sold accounts.
  3. Assugnment 3

In a one-page ”journal”, consider process costing and the flow of costs through accounts used in a process costing system. Describe what equivalent units are and how equivalent units are calculated.

Provide at least two scholarly sources.

  1. Assignment 4.         Daniel’s Paint Company uses the weighted average method to account for costs of production. Daniel’s manufactures base paint in two separate departments—Mixing and Packaging. The following information is for the Mixing department for the month of March.
  • A total of 42,000 units (measured in gallons) were in beginning work-in-process (WIP) inventory. All were completed and transferred out during March.
  • A total of 73,500 units were started during March. Regarding the 73,500 units started, consider the following information:
    • 21,000 units were completed and transferred out to the Packaging department (100% complete with respect to direct materials, direct labor, and overhead).
    • In addition, 52,500 units were partially completed and remained in ending WIP inventory on March 31 (90% complete for direct materials, 70% complete for direct labor, and 30% complete for overhead, which is applied based on machine hours).
  • Costs in beginning WIP inventory totaled $240,450 (= $102,900 in direct materials + $43,050 in direct labor + $94,500 in overhead).
  • Costs incurred during March totaled $173,250 (= $73,500 in direct materials + $36,750 in direct labor + $63,000 in overhead).

Perform the following:

  1. Use the four key steps to assign costs to units completed and transferred out and to units in ending WIP inventory for the Mixing department.

"Place your order now for a similar assignment and have exceptional work written by our team of experts, guaranteeing you A results."

Order Solution Now

Our Service Charter


1. Professional & Expert Writers: Ace Tutors only hires the best. Our writers are specially selected and recruited, after which they undergo further training to perfect their skills for specialization purposes. Moreover, our writers are holders of masters and Ph.D. degrees. They have impressive academic records, besides being native English speakers.

2. Top Quality Papers: Our customers are always guaranteed of papers that exceed their expectations. All our writers have +5 years of experience. This implies that all papers are written by individuals who are experts in their fields. In addition, the quality team reviews all the papers before sending them to the customers.

3. Plagiarism-Free Papers: All papers provided by Ace Tutors are written from scratch. Appropriate referencing and citation of key information are followed. Plagiarism checkers are used by the Quality assurance team and our editors just to double-check that there are no instances of plagiarism.

4. Timely Delivery: Time wasted is equivalent to a failed dedication and commitment. Ace Tutors is known for the timely delivery of any pending customer orders. Customers are well informed of the progress of their papers to ensure they keep track of what the writer is providing before the final draft is sent for grading.

5. Affordable Prices: Our prices are fairly structured to fit in all groups. Any customer willing to place their assignments with us can do so at very affordable prices. In addition, our customers enjoy regular discounts and bonuses.

6. 24/7 Customer Support: At Ace Tutors, we have put in place a team of experts who answer all customer inquiries promptly. The best part is the ever-availability of the team. Customers can make inquiries anytime.